W jakich branżach wykorzystywana jest paletyzacja

W wielu branżach wykorzystywanie palet pozwala zwiększyć bezpieczeństwo przewozu oraz przechowywania towarów. Do branż, które wykorzystują paletyzowanie można zaliczyć między innymi branżę napojów, motoryzacyjną, cukierniczą czy chemiczną.

Jaki jest cel paletyzacji?

Celem paletyzacji kartonów, jest przede wszystkim możliwość znacznie lepszego zabezpieczenia towaru. Podczas przewożenia towarów nie znajdują się one jedynie w opakowaniach, ale są one dodatkowo w paletach. Towar jest znacznie lepiej przygotowany nie tylko do transportowania, ale również do dalszego magazynowania. Najczęściej paletyzacja kartonów jest realizowana z wykorzystaniem specjalnych maszyn. Roboty przemysłowe mogą być różnymi typami urządzeń, co wynika z potrzeb konkretnej firmy. Do najbardziej zaawansowanych można zaliczyć te wielofunkcyjne, które są w stanie wykonywać wiele czynności jednocześnie.

Rodzaje paletyzacji

Wykonywane mogą być różne rodzaje paletyzacji, gdzie wyróżnić można między innymi paletyzowanie kartonów, pudełek, zgrzewek, skrzynek, beczek, szklanych butelek, puszek, worków. Najczęściej robiona jest paletyzacja kartonów lub pudełek. Podczas wykonywania operacji magazynowania towaru wykonywane są również dodatkowe czynności oprócz paletyzacji kartonów. Obejmuje to między innymi takie działania, jak zamykanie kartonów, etykietowanie, ważenie czy foliowanie. Są one wykonywane bardzo często przez maszyny, które są w stanie zrealizować wiele funkcji jednocześnie.

Jakie są korzyści paletyzacji?

Większość firm jest w stanie zyskać na takim działaniu jak paletyzacja kartonów. Przede wszystkim można zwiększyć jakość oraz efektywność pakowania. Gdy zastosowane są działania zautomatyzowane wówczas można również obniżyć koszty realizowania takich procesów. Oczywiście wybranie konkretnych rozwiązań na rynku maszyn czy robotów przemysłowych zależy od potrzeb występujących w firmie. Dla uzyskania odpowiedniej wydajności procesów paletyzowania wybierać można roboty przemysłowe czy maszyny, które posiadają odpowiednie parametry pracy. Uzyskać można również pełną kontrolę działania przez operatora, a także zwiększyć wytrzymałość towaru po zapakowaniu oraz w trakcie transportowania. A o to przecież chodzi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Dodaj komentarz