Skup węglików

Skup węglików spiekanych źródłem cennych metali

W środowisku naturalnym kurczą się powoli zasoby wielu surowców naturalnych. Jednych ubywa, a do innych coraz trudniej się dostać i trudniej je wydobyć. A im trudniejszy to proces, tym bardziej kosztowny. W rezultacie rośnie też cena wielu surowców naturalnych i podraża też cenę przedmiotów, jakie są z nich wykonywane. Jednym ze sposobów na zatrzymanie trendu wzrostowego jest wykorzystanie surowców wtórnych, a więc odzysk poszczególnych surowców z raz już użytych materiałów, przedmiotów czy urządzeń.

Do najcenniejszych surowców należą liczne metale. Te zaś są w obrocie pod różnymi postaciami. Jedną z nich są tzw. węgliki spiekane. To materiał, który składa się z różnych metali. Węglik spiekany jest szeroko stosowany w przemyśle, w różnych branżach. Węgliki spiekane mają tę szczególną właściwość, że są niezwykle twarde i dlatego powszechnie używane do wielu celów. Metale w nich się znajdujące można odzyskać i dlatego skupy węglików spiekanych są coraz powszechniejsze. Dla jednych są źródłem cennych metali, a dla innych źródłem zarobku.

Węglik spiekany powszechny w przemyśle ciężkim

Węgliki spiekane noszą też nazwę widii lub spieków. To mieszanina różnego rodzaju metali połączonych ze sobą najczęściej kobaltem. Wśród metali używanych do produkcji węglików spiekanych są tak cenne metale, jak choćby tytan, wolfram, niob czy tantal. I to właśnie te metale są odzyskiwane z węglików, ponieważ ich cena jest na tyle wysoka, że opłaca się je odzyskiwać z tego źródła, a złom węglika staje się coraz cenniejszym surowcem wtórnym.

Co przyjmuje skup węglików spiekanych?

Węgliki spiekane występują w różnej postaci. Z racji tego, że to materiał niezwykle twardy i odporny na ścieranie czy uszkodzenia, znalazł szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Narzędzia z zastosowaniem węglików używa się też na co dzień. Wystarczy powiedzieć, że jest on używany do produkcji wierteł czy tarcz szlifierskich. W przemyśle węgliki są używane między innymi do produkcji noży tokarskich, frezów, noży kombajnowych, tarcz szlifierskich i różnego rodzaju narzędzi służących do cięcia, szlifowania czy innej obróbki. Węglik spiekany jest też powszechnie używany w przemyśle wydobywczym.

Na skup węglików spiekanych oddaje się zarówno całe narzędzia, jak i poszczególne elementy. Skupy takie działają zazwyczaj w miastach, gdzie jest podaż i gdzie o złom węglika jest łatwo, a więc w ośrodkach przemysłowych. Cena węglika oparta jest na aktualnej cenie zawartych w nim metali, a ta jest zmienna i zależna od ceny surowca na światowych rynkach.

Źródło tekstu http://zlomweglika.pl/zlom-weglikow-spiekanych

Dodaj komentarz