Słowacki rynek pojemników plastikowych

Słowacja to małe, ale szybko rozwijające się państwo w środkowej Europie. Pomimo rozdzielenia od Czech w wyniku podziału Czechosłowacji, gospodarka Słowacji rozwija się całkiem dobrze i osiąga wysokie wyniki mierzone zarówno produkcją, eksportem jak i ogólnym wzrostem gospodarczym. Dzięki dużemu udziałowi przemysłu i ogromnemu eksportowi w stosunku do własnej konsumpcji Słowacja wykazuje duże zapotrzebowanie na plastikowe kontenery.

Słowacki rynek – omówienie

Na rynku słowackim plastový kontajner kojarzy się głównie z tysiącami eksportowanych do zachodniej Europy kontenerów pełnych produktów ze znajdujących się na Słowacji zakładów przemysłowych. Jako, że 1/3 Produktu Krajowego Brutto Słowacji pochodzi z produkcji przemysłowej, fabryki tego kraju są ogromnymi odbiorcami plastikowych opakowań.

Niszę dostawcy plastikowych kontenerów dla Słowacji zajęła niemiecka firma Schoeller Allibert. Firma zaoferowała produkty uniwersalne, tanie i dostępne w dużej ilości. Żaden krajowy ani zagraniczny producent nie był w stanie dać Słowakom tak korzystnego stosunku jakości do ceny a przy tym produktów tak znanych i cenionych na świecie z gwarancją wysokiej jakości.

Popularne kontenery na Słowacji

Plastikowe kontenery (Po słowacku plastový kontajner) służą na Słowacji głównie do organizacji logistyki zakładów przemysłowych, zaopatrzenia handlu krajowego oraz służą eksportowi czyli pomagają w dowozie towarów ze Słowacji za granicę. Niski pozostaje współczynnik użycia kontenerów przez Słowackich rolników gdyż produkcja rolna jest niewielka i nie ma większego znaczenia dla gospodarki Słowacji. Jak więc widać Słowacja jako kraj wykazuje większe zapotrzebowanie na kontenery szczelne, transportowe – mniej potrzebuje małych wentylowanych opakowań na rynek wewnętrzny co jest przeciwieństwem sąsiednich Czech.

Jednym z najpopularniejszych kontenerów sprzedawanych przez Schoeller Allibert na Słowacji jest model Magnum optimum. Kontener ten o wymiarach 120cm długości, 80 cm szerokości i 95 cm wysokości posiada niewielką masę netto – 50 kg i dużą ładowność. Korzystanie z niego ułatwiają boczne drzwiczki zaś szczelność można uzyskać dzięki zamontowaniu płyty wierzchniej. Łatwy jest transport ręczny tego kontenera (posiada płozy lub kółeczka ułatwiające przepychanie). Transport kolejowy i samochodowy również nie sprawi problemu dzięki możliwości załadunku na palety.

Dodaj komentarz