Do wykonywania szybkich połączeń montażowych niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie kleju o krótkim czasie wiązania. Jest to klej anaerobowy. Nazwa wyjaśnia jego sposób działania. Wiązanie jest inicjowane brakiem dostępu tlenu atmosferycznego.
Zasady przechowywania klejów beztlenowych
Klej anaerobowy powinien być przechowywany w opakowaniach dostarczanych przez klienta, ponieważ jest dość wrażliwą substancją w obecności czynników atmosferycznych i katalizatora, którym jest materiał łączonych elementów. Spajane klejem metale są elementem wymagającym intensywność reakcji. Opakowania fabryczne zapewniają stały dostęp tlenu, co zapobiega reakcji łańcuchowej inicjującej twardnienie substancji.
Pojemnik zawierający klej anaerobowy powinien być zamknięty również dlatego, że szczególnie w zakładach przemysłowych zajmujących się obróbką metali w powietrzu mogą unosić się mikroskopijne drobiny metaliczne. Owe okruchy w kontakcie z klejem anaerobowym mogą wyzwolić reakcję tężenia płynnej substancji spoiwa.
Niezwykle ważne jest, by nie łączyć niezużytych części kleju w jedno opakowanie. Poziom kleju anaerobowego może sięgać najwyżej do połowy wysokości słoja lub tuby, tak żeby znajdowało się tam dość powietrza blokującego reakcję wiązania.
Kleje anaerobowe są wrażliwe na działanie rozpuszczalników cyjanoakrylowych, metakrylowych i silikonów. Również światło słoneczne, jak i poprzednie substancje może być czynnikiem wywołującym nieprzewidziane reakcje w składzie chemicznym kleju.
Ta też uwaga dotyczy pozostałych, silnie parujących substancji chemicznych używanych jako rozpuszczalniki.
Zasady aplikacji klejów anaerobowych
Opakowania dostarczane przez producenta są przystosowane zarówno do nakładania ręcznego jak i mechanicznej aplikacji przy pomocy systemów dozujących.
Jeśli zaistnieje konieczność użycia innego narzędzia do nakładania kleju, należy oddzielić część kleju do osobnego naczynia. Pozostałą niewykorzystana część substancji nie należy zlewać na powrót do opakowania oryginalnego.
Do klejenia powinna być użyta ilość kleju całkowicie mieszcząca się w spoinie. Wypływający klej przez długi czas pozostaje płynny.
Jeśli zajdzie konieczność korekty ustawienia klejonych elementów, należy spoinę podgrzać do temperatury około 250 ℃. Po ostygnięciu klej powraca do poprzednich właściwości.