Jak dbać o szambo i oczyszczalnię ścieków?

Budując dom, decydujemy się na przydomową oczyszczalnię ścieków bądź szambo. Jak dbać o każde z nich, by zapewnić sobie jak najdłuższe, prawidłowe funkcjonowanie?

Posiadanie domu często kojarzy się z problemem nieprzyjemnego zapachu, niedrożnych rur, czy konieczności częstego wywozu szamba. Jak jest na prawdę? Jak dbać o szambo i przydomową oczyszczalnię ścieków by służyły nam jak najdłużej?

Jakie problemy mogą nas zaskoczyć w domu?

Niewiele domów zlokalizowanych poza obrębem miasta, może pochwalić się dostępem do kanalizacji. Przeważnie właściciel domów sami muszą zadbać o odprowadzanie ścieków. Nadal najpopularniejszym rozwiązaniem jest szambo, chociaż coraz częściej właściciel domów decydują się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.

Zarówno szambo, jak i oczyszczalnia ścieków może zaskoczyć nas takimi problemami, jak nieprzyjemny zapach, zalegający w rurach tłuszcz, czy zatkane rury kanalizacyjne. Są to tylko niektóre z problemów z jakimi możemy się spotkać.

Posiadacze szamba wiedza, że jednym z najmniej przyjemnych problemów jest odór , który wydostaje się z szamba. Bardzo często osad, który zbiera się w szambie zmniejsza pojemność zbiornika, co powoduje konieczność częstszego wybierania szamba, co znacząco wpływa na koszty eksploatacji.

Jak zwalczać problemy?

Problemy, które zostały omówione, zawsze będą się pojawiały, jeżeli szambo nie będzie właściwie eksploatowane. Nie tylko wywóz szamba oczyszcza je. Bardzo ważnym czynnikiem, w procesie pielęgnacji jest używanie odpowiednich preparatów do szamba. Preparaty do szamba, czyli tzw bakterie do szamba stosuje się z kilku powodów. Przede wszystkim niwelują nieprzyjemny zapach. Systematyczna aplikacja preparatu bakteryjnego, czyli tzw. szczepienie szamba, zwiększa jego wydajność i usprawnia funkcjonowanie zbiornika. W sklepach takich jak ekozet, możemy nabyć preparaty do szamba, które zapewnią szybszy rozkład nieczystości. Systematyczne stosowanie pozwoli uporać się ze wszystkimi problemami w dość krótkim czasie.

Bakterie do przydomowych oczyszczalni ścieków maja takie samo działanie. Dzięki wyselekcjonowanym kulturom bakterii, grzybów, drożdży i enzymów odpowiadają za upłynnienie materii organicznej, czyli w praktyce zmniejszają objętość zanieczyszczeń. Bakterie do oczyszczalnie, zakupione w ekozet, przedłużą życie naszej oczyszczalni ścieków i uczynią ją bezproblemową.

Dodaj komentarz