W dzisiejszych czasach inwestor, który bierze się na budowę domu, chce, by budynek finalnie nie był kosztowny w eksploatacji. Warto wiedzieć, czym powinny charakteryzować się domy energooszczędne?
Projekty domów energooszczędnych – główne cechy
Domy energooszczędne zazwyczaj projektowane są na planie prostokąta. Wszystko po to, aby zachować najmniejszy stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku. Tego typu domy wyróżniają się także nieskomplikowaną konstrukcją dachu, który zazwyczaj jest jedno bądź też dwuspadowy.
Jeśli w domach energooszczędnych pojawiają się duże przeszklenia, to umieszcza się je na południowych ścianach. Pozwala to na wykorzystywanie energii dostarczanej przez słońce do oświetlenia i ogrzewania domu.
Oleje elewacja budynku energooszczędnego od strony północnej charakteryzuje się maksymalnie ograniczoną liczbą okien. Dodatkowo, projektant dba o to, aby jak najbardziej zmniejszyć jej powierzchnię – między innymi poprzez zastosowanie jednospadowego dachu ze spadkiem w stronę północną.
Czym jeszcze charakteryzuje się dom energooszczędny?
Dom energooszczędny to budynek szczelny – umożliwiają to okna o niskim współczynniku przepuszczalności- takie same powinny być również drzwi. Z uwagi na to, że mostki cieplne powodują bardzo duże straty ciepła, w budynkach energooszczędnych rezygnuje się z balkonów i wykuszy. Dodatkowo – stawia się na grubszą niż standardowo izolację podłóg, dachu oraz ścian.
Dzięki wyposażeniu domu w wentylację mechaniczną i rekuperator, można liczyć na maksymalny odzysk ciepła.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sama konstrukcja budynku to zbyt mało, by móc mówić o projekcie domu energooszczędnego. Podejście do oszczędzania energii powinno być kompleksowe i obejmować również wyposażenie domu w sprzęty o najwyższej klasie energetycznej, pobierający jak najmniejsze ilości energii. Mowa tutaj między innymi o pralkach, lodówkach, zmywarkach, a także ledowych źródłach ciepła.
Projekty domów energooszczędnych z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić.