Żywica poliuretanowa słynie ze swojej trwałości, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu miejscach – od mieszkań, przez biura, aż po powierzchnie magazynowe. Na co właściwie jest odporna i czy sprawdzi się w każdym miejscu?
Temperatura i promieniowanie ultrafioletowe
Żywica poliuretanowa jest odporna na działanie temperatury w zakresie od -20 do 80 stopni Celsjusza. Dzięki temu znajduje zastosowanie nie tylko w pomieszczeniach, ale także poza budynkami – niestraszne będą jej przymrozki w naszej szerokości geograficznej, a letnie upały w żaden sposób jej nie uszkodzą. Sprawdzi się dzięki temu na posadzkach, ale także innych elementach wyposażenia, np. na blatach roboczych, w pobliżu źródeł ciepła.
W przypadku posadzek czy powierzchni poza budynkami ważna poza temperaturą jest odporność na inne czynniki. W tym przypadku nie ma powodu obawiać się uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem ultrafioletowym.
Ścieranie, zarysowania i odbarwienia
Żywica poliuretanowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ jest materiałem trwałym oraz wytrzymałym. Dzięki temu niestraszne jest jej przesuwanie ciężkich przedmiotów, mebli, krzeseł biurowych.
Istotne jest także to, że materiały wykonane z żywicy poliuretanowej nie ulegają odbarwieniom pod wpływem światła UV, ale także rozlanych barwnych cieczy. Zapewnia im to dłuższą estetykę i większy porządek.
Inne właściwości
W kwestii porządku przedmioty z żywicy poliuretanowej mają także inną zaletę: antyelektrostatyczność. Dzięki temu kurz oraz pyłki nie przywierają do przedmiotów, nie gromadzą się w takim stopniu na posadzkach, jak przy innych materiałach. To zresztą ważne nie tylko w przypadku utrzymania porządku, ale i alergików.
W przypadku pomieszczeń biurowych, magazynów i miejsc, w których bardzo istotne są zasady BHP i ogólne bezpieczeństwo w trakcie wykonywania pracy posadzki z żywicy poliuretanowej sprawdzą się także dzięki swojej antypoślizgowości. Może to być także istotne w domach oraz mieszkaniach z małymi dziećmi.