Przedmioty i bibeloty wykonywane z drewna cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ niewątpliwie są to rzeczy z duszą. Z drewna można zresztą, przy odrobinie wprawy, wyczarować prawdziwe cuda, które pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne, lecz stają się bardzo przydatne w niemalże każdym gospodarstwie domowym. By jednak należycie zabrać się do sprawy, potrzebne są odpowiednie narzędzia do obróbki drewna, czyli m.in. użyteczna frezarka. W jaki sposób wybierać frezy i czym się kierować, jeśli robimy to po raz pierwszy?
Materiał wykonania frez
Przede wszystkim, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki rodzaj drewna mamy zamiar poddawać obróbce. Narzędzia stolarskie są dość zróżnicowane i każdorazowo dobieramy je do swoich potrzeb. Jeśli zatem mamy zamiar korzystać z drewna o stosunkowo miękkiej strukturze, jak np. sosna czy świerk, to wystarczające będą frezy ze stali szybkotnącej, która jest popularnym tworzywem, jeżeli chodzi o frezy do drewna. Mogą one być jednakże wykonane również z tzw. węglików spiekanych, które służą do obróbki nieco twardszych odmian drewna. Do drewien litych oraz materiałów drewnopodobnych najlepiej natomiast użyć narzędzi z tworzywa diamentowego.
Inne kryteria
Frezy do drewna mogą mieć rozmaite kształty, więc dobieramy je, biorąc od uwagę efekt, jaki chcemy osiągnąć. Możemy więc wybrać narzędzia do obróbki drewna z prostymi ostrzami bądź też z ostrzami spiralnymi. Te drugie dają zdecydowanie więcej możliwości i łatwiej wchodzą w drewno, lecz zazwyczaj są także adekwatnie droższe. Poza tym ich ostrzenie nie jest czynnością, którą może wykonać każdy na własną rękę. Potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu, więc w takim wypadku sprawy oddaje się w ręce fachowców.
Trwałość przede wszystkim
Jeżeli chcemy, by narzędzia stolarskie posłużyły nam przez dłuższy czas, zwłaszcza, jeśli używamy ich na co dzień, to lepiej zainwestować w niego droższy i solidniejszy sprzęt. Frezy diamentowe spośród dostępnych na rynku wykazują największą żywotność eksploatacyjną oraz wytrzymałość. Są to zresztą narzędzia bardzo profesjonalne, które szeroko wykorzystywane są w przemyśle i wszędzie tam, gdzie tworzenie wyrobów z drewna odbywa na większą skalę. Jeżeli zatem obróbkę drewna traktujemy jedynie jako interesujące hobby, nie ma sensu przepłacać.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.leitz.pl/