Węglik spiekany to jeden z najtwardszych materiałów, które obecnie wykorzystywane są do wytwarzania narzędzi. Z uwagi na skomplikowany sposób produkcji, a także na swoją charakterystykę, węglik spiekany jest bardzo cennym materiałem. Zużyte narzędzia z węglika można oddać do skupu. Czy warto?
Węglik spiekany cena
Cena węglika spiekanego jest wysoka, dlatego też w skupie tego rodzaju materiału można dostać za niego bardzo korzystną cenę. Narzędzia, które posiadają elementy wykonane z węglika spiekanego, odznaczają się wysoką trwałością, jednak nawet one z czasem ulegają zużyciu wskutek ich intensywnej eksploatacji. Takie zużyte elementy można zanieść do skupu, aby zwróciła się część kosztów ich zakupu. Węglik spiekany cena jest tak wysoka, ponieważ materiał ten produkowany jest ze sproszkowanego tytanu oraz wolframu. Do mieszanki tej często dodaje się również cyrkonu lub chromu, a całość spajana jest przez kobalt lub nikiel. Prasowany materiał odznacza się ogromną twardością i odpornością na ścieranie nawet przy temperaturze, która dochodzi do 850 stopni Celsjusza.
Skup węglika spiekanego
Najczęściej węglik spiekany skup odbywa się w postaci skupu narzędzi wykonanych ze stali narzędziowej, które posiadają elementy wykonane z węglika. Węglik spiekany jest bowiem bardzo kruchy, dlatego też nie można stworzyć narzędzi, które będą wykonane z niego w całości. Najczęściej do wierteł i tarcz tnących ze stali narzędziowej dodaje się małe płytki z węglika spiekanego, które mają bezpośredni kontakt z obrabianymi materiałem. Spoiwa wykorzystywane do produkcji narzędzi mocno trzymają, dlatego też skupuje się w całości narzędzia z elementami z węglika spiekanego.
Węglik spiekany skup w innych postaciach
Zdecydowanie najczęściej punkty skupu przyjmują wiertła, frezy, a także noże tokarskie z fragmentami węglików. Twarde narzędzia wykorzystuje się także w górnictwie, dlatego też skupy przyjmują elementy takie jak na przykład wykrojniki, stemple czy wszelkiego rodzaju prowadnice oraz płytki, które stosowane są w narzędziach górniczych. Skup węglika spiekanego może również odbywać się w postaci wiórów, proszku, a nawet szlamu. Cena ustalana jest na podstawie zawartości wolframu w spiekach, a także na podstawie innych parametrów materiału.