Zakuwanie lin stalowych najczęściej odnosi się do utworzenia na linie pętli. Jednak są jeszcze inne możliwości zakuwania. Można zacisnąć bowiem na końcówce liny karabinek lub kauszę bądź hak. Dzięki temu lina może służyć w wielu dziedzinach naszego życia, od przemysłu lądowego po prywatny dom oraz pracę na morzu.
Jakie cechy powinny mieć liny stalowe używane na kutrach rybackich?
Zakuwanie lin stalowych jest bardzo powszechną metodą, gdyż takie rozwiązania czynią linę wszechstronnie użytkową. Może służyć w każdym przemyśle produkcyjnym lub innym np. w rybołówstwie. Połowy ryb morskich wymagają odpowiednio przygotowanych lin nie tylko pod względem solidnego ich okucia w haki i pętle.
Liny do połowów, z racji stykania się ich z zimną słoną wodą, powinny być odpowiednio zaimpregnowane. Zastosowany impregnat do lin powinien być odporny na rdzewienie, o które w morskich warunkach bardzo łatwo. Liny ze stali muszą zatem być pokrywane smarami i warstwą cynku.
Rdzewiejące okucia lin stalowych – cecha niedopuszczalna
Jeżeli okucie przy stalowej linie rdzewieje, to znaczy, że zostało ono wykonane z nieodpowiedniego materiału. Zakuwanie lin stalowych plombami bez atestów może właśnie kończyć się tym niepożądanym stanem w postaci rdzy na klamrze. Odporne na rdzę są zaciski wykonane np. z miedzi.
Korozja zacisków powoduje szybsze ich uszkodzenie, co osłabia siłę zacisku. Skorodowany zacisk może nagle pęknąć. Spowoduje to rozerwanie pętli lub odpadnięcie haka. Holowany w tym momencie ładunek (np. sieć z rybami) odpłynie w głębiny, narażając rybaków na straty, a ryby na umieranie w męczarniach.
W żegludze liny stalowe zakute w atestowane klamry to konieczność i szczęśliwy rejs
Liny stalowe zakute w pętle, haki itp. są bardzo pożądane na każdym statku. Na przykład bardzo ważnym wyposażeniem na statku jest kotwica połączona z zakutą liną stalową. Dzięki wyrzuconej kotwicy na dno statek jest w stanie stać w miejscu na wodzie pomimo wiatru i morskich fal. Osprzęt znajdujący się w słonej wodzie narażony jest na ataki korozji. Zatem koniecznością jest zakucie stalowych lin klamrami odpornymi na działanie rdzy.
Atestowane liny wraz z całym ich osprzętem wpływają na bezpieczeństwo rejsu po morzu zarówno w celach rekreacyjnych, jak i w celu wykonywania pracy (połowu ryb i owoców morza oraz przewozu przeróżnych towarów na statkach i kutrach itp.).
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.