Pod pojęciem zalewanie elektroniki rozumie się pokrywanie podzespołów elektronicznych specjalną substancją, która chroni je przed uszkodzeniem, przegrzaniem, czy szkodliwymi substancjami chemicznymi. Materiałem tym najczęściej jest żywica, która z kolei dzieli się na kilka typów. Jakie rodzaje żywic wykorzystuje się w branży elektronicznej?
Żywica epoksydowa i jej wykorzystanie w elektronice
Pierwszym rodzajem lepkiej substancji, którą powszechnie stosuje się do ochrony elektronicznych komponentów, jest żywica epoksydowa. W przeciwieństwie do żywicy poliuretanowej, jej późniejsze usunięcie stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego przy zalewaniu podzespołów bardzo ważna jest precyzja.
Warto podkreślić, że ten rodzaj żywicy zatrzymuje ciepło. W związku z wystąpieniem wysokiego ryzyka zapłonu żywica epoksydowa wymaga zmieszania z innymi substancjami, które eliminują tę właściwość. Czym jeszcze charakteryzuje się ten materiał? Na pierwszym miejscu na pewno stawia się odporność na wysokie temperatury (nawet powyżej 200 stopni Celsjusza!) oraz wilgoć.
Żywica poliuretanowa
Drugim rodzajem żywicy, którą bierze się pod uwagę w zalewaniu elektroniki, jest Żywica poliuretanowa, którą podobnie jak tą pierwszą cechuje duża wytrzymałość nawet w ekstremalnych warunkach.
Chroni układy elektroniczne nie tylko przed chemikaliami, uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ale niweluje także wstrząsy i wibracje.
Stosowana głównie w kondensatorach, modułach LED, połączeniach kablowych. Często używana jest również w hermetyzacji modułów.
Poliuretan, czy żywica epoksydowa?
Hermetyzacja elektroniki to ważna czynność przedłużająca żywotność urządzeń. Dlatego tak istotny jest tutaj wybór odpowiedniego tworzywa.
Poliuretan jest droższy od żywicy epoksydowej, ale z reguły w branży elektronicznej i tak używane są żywice dwuskładnikowe.
Przy dokładnym mieszaniu żywicy producenci powinni skrupulatnie zapoznać się z informacjami na temat sprzętu elektronicznego.