Codzienne życie w hałasie jest bardzo trudne, wręcz uciążliwe. Każda osoba poza pracą potrzebuje odpoczynku w ciszy. W domu jednorodzinnym rzadko jest potrzeba specjalistycznego zastosowania paneli akustycznych w pomieszczeniu. Panele akustyczne są jednak niezbędne w zabudowie obiektów użyteczności publicznej.
Zabudowa obiektów użyteczności publicznej – sale koncertowe, kinowe, teatry
Kontrola emisji hałasu w takich obiektach jest niezbędna, największy hałas pochodzi z nagłośnienia instrumentów muzycznych, systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Już na etapie budowy takiego obiektu, czy remontu pomieszczenia warto zwrócić uwagę na projektowanie akustyki wnętrza. Gdy nie dokona się tego na etapie projektowania, tak czy tak poniesie się dodatkowe koszty na ograniczenie emisji hałasu.
Akustyka takiego obiektu obejmuje Wyciszanie ścian panelami ściennymi oraz sufitu panelami sufitowymi. Przy wyciszaniu ścian i sufitów, zwłaszcza w przypadku głośnej muzyki są ważne nie tylko panele, ale także ustroje akustyczne pełniące role absorberów, dyfuzorów i pułapek basowych.
Akustyka sal koncertowych, kinowych oraz teatru
Gdy wchodzi się na sale koncertowe, kinowe, czy do teatru łatwo można dostrzec wyjątkowość takich sal. By została zachowana prawidłowa akustyka ściany i sufity pokryte są panelami akustycznymi.
Działają one nie tylko wyciszająco na ściany, bo dzięki nim dźwięk nie wydostaje się poza pomieszczenie, ale także oddziałuje na prawidłowe rozprowadzenie dźwięku po całej sali. W takich salach nie może być słychać dziwnego pogłosu, echa, to mogłaby zniszczyć cały efekt koncertu, filmu, czy przedstawienia.
Z jakich materiałów wykonane są panele ścienne i sufitowe?
Panele ścienne oraz sufitowe oprócz specjalnej pianki wykończone są naturalnym fornirem, laminatem lub lakierem. Wyciszanie ścian jest najważniejsze, jednak walory estetyczne są także ważne.
Każdy panel posiada oprócz badań akustycznych, także badania ogniowe i wytrzymałościowe. Montowane są w systemie profili aluminiowych.