Zapowietrzony grzejnik to dosyć częsty problem w polskich mieszkaniach. Czasami ten kłopot pojawia się wtedy, gdy w domu są stare kaloryfery, jednak nawet nowa instalacja może powodować takie utrudnienia. Co zrobić w tej sytuacji? Jak odpowietrzyć grzejniki? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.
Sygnały, że grzejnik jest zapowietrzony
Nawet osoba, która raczej nie zna się na instalacji cieplnej powinna domyślić się, że kaloryfer w mieszkaniu jest zapowietrzony. Jakie są tego sygnały? Po pierwsze to, że kaloryfer nie nagrzewa się równomiernie. Bardzo często jest zimny, pomimo tego, że centralne ogrzewanie „hula” na całego. Po drugie, w zapowietrzonym grzejniku cały czas można słyszeć różne dziwne dźwięki, na przykład szum oraz bulgotanie. Oczywiście niektórzy nie zwracają na to uwagi, jednak wtedy, gdy kaloryfer jest mocno zapowietrzony, te sygnały raczej dają się we znaki. Wystarczy dotknąć grzejnik, który będzie zimny, aby dosłownie dodać dwa do dwóch i wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Jak odpowietrzyć grzejniki samodzielnie?
Co zrobić, jeśli grzejnik jest rzeczywiście zapowietrzony? Jeżeli mieszka się w nieruchomości, w której jest jakiś zarządca, do którego można zgłosić się z takimi problemami, wystarczy wykonać po prostu jeden telefon. Wtedy w mieszkaniu pojawi się fachowiec, który zajmie się tym od ręki. Samo odpowietrzanie grzejnika trwa tak naprawdę chwilę, więc to praca, która nie zajmuje więcej, niż kwadrans. Nawet jeżeli trzeba będzie się zająć tym wszystkim samodzielnie, z reguły każdy poradzi sobie sam. Nie trzeba być tak zwaną złotą rączką, aby odpowietrzyć kaloryfer.
Odpowietrzanie kaloryfera
Najważniejsze jest to, aby przed odpowietrzaniem kaloryfera zakręcić zawór wody, który będzie doprowadzał ją do kaloryfera. Dzięki temu uniknie się na przykład zalania mieszkania. Potem trzeba zabrać 2 płaskie klucze, które służą do odkręcenia zaworu. Gdy usłyszy się syk powietrza, można być pewnym, że operacja się powiodła. Wtedy należy poczekać aż do czasu, gdy z kaloryfera zacznie wypływać woda. Potem należy ponownie bardzo mocno dokręcić zawór.