Okres jesienno- zimowy to czas, kiedy temperatura znacznie spada. Konieczne w tym okresie jest ogrzewanie mieszkań. Czasami jednak mimo częstego i ciągłego palenia w piecach, grzejniki najzwyczajniej w świecie są zimne, co też wpływa na spadek temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych. Przyczyną tego są zapowietrzone grzejniki.
Dlaczego grzejnik się zapowietrza?
Zapowietrzony grzejnik to prawdziwy problem, którego nie powinno się lekceważyć. Dlaczego jednak taka sytuacja ma w ogóle miejsce? Czy jest to normalne zjawisko? Otóż niekoniecznie.
Grzejniki zapowietrzają się głównie przez brak szczelności instalacji grzewczej. Czasami jest to spowodowane nieprawidłowym wykonaniem całej instalacji, a czasami jej zużyciem się. Warto jednak wiedzieć, jakie skutki niesie ze sobą zapowietrzony grzejnik.
Zapowietrzanie się grzejników
Oczywiście negatywnym skutkiem zapowietrzających się grzejników jest przede wszystkim niska temperatura w domu. Pomieszczenia nie ogrzewają się w ogóle lub w niewielkim stopniu.
Jednak jest jeszcze jeden minus w tej sprawie. Otóż tlen, czyli jeden ze składników powietrza, po dostaniu się do wnętrza grzejnika wchodzi w reakcję z żelazem. Powoduje to w następstwie pojawianie się korozji, co skutecznie osłabia wytrzymałość instalacji grzewczej.
Jak odpowietrzyć grzejniki?
Skoro już wiadomo, dlaczego w jaki sposób dochodzi do zapowietrzania się kaloryferów i jakie niesie to ze sobą skutki, warto wspomnieć o tym, Jak odpowietrzyć grzejniki, aby prawidłowo funkcjonowały.
Konieczne będzie do tego zadania kilka elementów. Trzeba przygotować sobie przede wszystkim miskę, którą podstawi się pod zawór. Następnie przy pomocy odpowiedniego klucza trzeba delikatnie odkręcić zawór. Po usłyszeniu charakterystycznego syku, woda zacznie wyciekać. Potem należy tylko dokręcić śrubunek i to tyle.
Jak widać odpowietrzania grzejnika to zadanie banalnie proste. Wystarczy tylko posiadać odpowiednie narzędzia i pamiętać o tym, aby nie odkręcać zawora zbyt mocno, gdyż można w ten sposób zalać mieszkanie.